Kampreferat: Korup - Nyborg
Af: John Andersen
Korup sluttede bedst!
Albaniserien 12/9-2009: Korup – Nyborg Resultat: 3 – 1
Nyborg ville vinde det blev råbt i kor og allerede i første angreb kunne der have blevet mål til gæsterne der på dagen var klædt i Korups udskiftningstøj.
Da der var spillet en snes minutter opstod Nyborgs anden store målmulighed og igen uden mål. Efter 36 minutter scorede gæsterne via et gennemspillet angreb der blev sluttet af Ulrik Jørgensen.
Lige efter dette mål var det Korups tur til at komme i nærheden af mål ved Fernando Garzon og Benjamin Hansen, men det blev ikke til noget i en halvleg hvor Korup må siges at spille rigtigt skidt.
Korup måtte naturligt gøre mere ved det fra 2. halvlegs start og trods en 10 minutters udvisning af Nick Møller var det Korup der havde overtag. Vi så en kanonredning af Nyborgs målmand Dan Andersen efter 62 minutter og igen lidt efter.
Nyborgs Christian Sørensen fik en 10 minutters udvisning, da stadionuret viste, at der manglede godt 10 minutter og det blev en periode, hvor der skete mest i kampen. Lige efter denne episode var det Chris Møllers ”teknik” der slog igennem og han arbejdede sig igennem i højre side og afsluttede med mål til nu 1 – 1. To minutter før slutfløjt spillede Korup sig igennem i venstre side og Benjamin Hansen lagde bolden ind til Marcel Kokspang der nettede til 2 – 1. Det blev også 3 – 1 til Korup, da Joakim Hansen i overtiden kun sparke i mål og et truende nederlag vendt til en sejr.
Dejligt at en dårlig dag blev en god dag – lige modsat af onsdagens kamp mod TPI.
Næste kamp er i Aarup på Lørdag d. 19. september kl. 15:00 – vi glæder os.
Ref. John Andersen
13.09.2009