Kampreferat: FC Hjallese - Korup
Af: John Andersen
Endelig en sejr.
Albaniserien 8/5-2009: FC Hjallelse – Korup Resultat: 1 – 3
Efter de sidste ugers skuffelser blev det endelig en sejr til Korup mod et hold der næsten er rykket ud af Albaniserien, men Hjallese havde gjort det godt i de sidste kampe.
Kampen startede derfor så vanskelige som det kunne tænkes, dog var det Michael Madsen der på dagen var rykket fra forsvaret op i angrebet og efter 4 minutter brugte sin krop godt og fik afsluttet, men resultatet lige uden om mål. Det var Hjallese der havde mulighederne i starten af kampen og efter blot ti minutter var det en spiller der blot fik lov til at heade og spillerens præcise headning resulterede i mål og det var nemt til 1 – 0. I den efterfølgende periode var det hjemmeholdet der nærmere var på 2 – 0 end det var Korup der kom tæt på 1 – 1. Efter 20 minutter var det Jeff Outzen
der pillede bolden fra hjemmeholdet s målmand, men forsøget endte lige uden om mål og gejsten var tilbage. Der gik 25 minutter og på samme måde var det Kenni Rasmussen der fik et forsøg uden om mål. Ved det efterfølgende udspark efter målspark blev det Michael Madsen der opfangede bolden og efter et par træk sparkede bolden i mål. Efter 40 minutters spil blev det 2 – 1 til Korup, da Jeff Outzen pressede godt på de bagerste hos Hjallese og målet var en kendsgerning. 4 minutter senere var det Jeff Outzen der tog sagen i egen hånd og sparkede i mål tæt på den fjerneste stolpe og nu 3 – 1 til Korup og pause.
Kim Larsen i Korupmålet viste gode takter fra starten af 2. halvleg, hvor Korup skulle forsvare i den ”plørede” ende af banen. Hjallesespillerne havde fået en alvorlig skideballe i halvlegen af træneren Henrik Helveg, så holdet ville noget fra starten. På et frispark efter 60 minutter var Kim Larsen helt ude i længden og afværgede mål. Hjallese kæmpede godt i perioden, men efter 70 minutter blev der dømt korrekt straffespark til Korup begået på Jeff Outzen, men Michael Madsens skud endte desværre på overliggeren. Lidt efter denne store mulighed var det Emil Jensen der havde muligheden, men et lop lige over mål. I resten af kampen var Korup toneangivne, men mål blev det ikke til, så de 1 – 3 blev stående på en måltavle der slet ikke fandtes i Hjallese, men de tre point gik til Korup.
Næste kamp for Korup er på FREDAG d. 15. maj kl. 18:45 i Korup mod Søhus BK – ”så besøg stadion”!
Ref. John Andersen
09.05.2009